Sağlıklı kilo vermenin 10 püf noktası

Çarşamba, Mart 25, 2015 Permalink 15

1. Vücudunuzu aç bırakmayın

Her gün aynı miktarda kalori alırsanız, kendinizi daha iyi hisseder ve daha fazla yemekten kaçınırsınız. Bir gün çok yiyip, ertesi gün aç kalırsanız, kendinizi doymuş hissetmezsiniz. Bu nedenle, her gün aynı sakilde yemeye özen gösterin.


kah7

2. Kahvaltıyı atlamayın

Öğünlerinizin miktarını kontrol altına almalısınız. Sabah kahvaltısı en çok yediğiniz öğün olmalı. Çünkü kahvaltı metabolizmanızın çalışmasını sağlar.


Karın-Eritme-Yöntemleri-Su-İçmek

3.Su içmeyi ihmal etmeyin

Vücutta taşıyıcı göreve sahip olan su, hücrelere besin ve oksijen taşır, atıkları uzaklaştırır. Az su içenlerde yorgunluk, hafıza bozuklukları ve dikkat dağınıklıkları gözükebilir. Günde 2,5-3 lt. su tüketmeye özen gösterin. Unutmayın çay, kahve suyun yerini tutmaz.


badem(3)

4.Badem Tüketin

Uzmanlar bademin faydalarını saymakla bitiremiyorlar. Ara öğün olarak tüketebileceğiniz badem çinko, demir, kalsiyum, potasyum, E vitamini gibi mineraller ve vitamin bakımından oldukça zengindir. Aynı zamanda bademde bulunan iyi yağlar, yağ yakma genlerini harekete geçirir ve kilo vermenize yardımcı olur. Ayrıca lif oranı yüksek olduğu için bağırsakları hareketlerini arttırmada rol oynar. Hem sağlığımız için faydalı olan hem de bir o kadar lezzetli olan bu kuruyemişi günde 15 taneden fazla tüketmemeye özen gösterin.


Untitled-26

 

5.Yağ ve karbonhidratları birbiriyle karıştırmayın 

Yağları ve karbonhidratları ayrı tutmalısınız. Vücudumuz gün boyunca yaptığımız işler, yaşamımızı sürdürmek, tüm faaliyetleri yerine getirmek için gerekli olan enerjiyi karbonhidratlardan alır. Enerjiyi aldıktan sonra üstüne yağ tüketirseniz, gerekli olan enerjiyi zaten aldığınız için, vücudunuz yağı depolar bu da kilo almanıza neden olur.

Karbonhidrat içeren besinler: Ekmek, makarna, yulaf ezmesi, patates, şeker ve şekerli maddeler, mısır, bezelye, kabak, nohut, çilek, greyfurt…

Yağ bakımından zengin besinler: Hayvansal ve bitkisel olarak ikiye bölebiliriz. Zeytin, ayçiçeği, mısır, susam, soya, ceviz, badem, fındık, balık, süt, penir, tereyağı, kaymak, et ve et ürünleri


yorumsuz-kirmizi-et-kanser-yapiyor-omru-kisaltiyormus-ascihaberjpg-1

6. Protein tüketin

Proteinin yağ yakımına yardımcı olduğu biliniyor. Protein, sizi tok tutarken kas yapmanıza da yardımcı olur. Düşük karbonhidrat diyeti, yağların saklanmasını ve sonrasında enerji için kullanılmasını sağlar. Kasların yapı taşı olan protein vücut büyümesini sağlar. Ayrıca protein eksikliği olan bir insan mikroplara karşı direnç gösteremeyerek güçsüz düşer. Protein her gün dengeli bir miktarda alınması insanı güçlü ve sağlıklı kılar. Tavuk, kırmızı et, yumurta, süt gibi hayvansal gıdalar protein bakımından oldukça zengindir.

Vücut enerji kullanırken ilk karbonhidrat daha sonra yağ ve en son proteine başvurur. Buradan da proteinin vücut için en önemli yapı taşı olduğunu anlayabiliriz.


lifli-gidalar

7.Lifli yiyecekler doygunluk hissi verir

Lifler vücut kilosunu düşürmede yardımcıdır. Yüksek lif içerikli besinler daha az kaloriye sahip olsa da doygunluk hissinin oluşmasını sağlarlar. Aynı zamanda sindirim hızını azaltırlar böylece uzun bir süre açlık hissetmeyiz. Bir çalışmaya göre günde 15 gram lifli besin tüketen bir çocuk hiç tüketmeyene oranla aynı periyotta daha fazla kilo vermiştir. 

Elma, Portakal, Kayısı, Muz, Böğürtlen, Kiraz, İncir, Greyfurt, Şeftali, Ananas, Armut, Erik, Çilek, Mandalina, Brokoli, Havuç, Mısır, Bezelye, Domates, Kabak, Mercimek, Fıstık, Badem, Cevizde bol miktarda lif oranı bulunur.


egzersiz-planlari

8. Egzersiz yapın

Düzenli egzersiz dayanıklılığınızı artırır. Vücudunuzdaki kasları kuvvetlendirirken, iç organlarınızın çalışma kapasitelerini ve dirençlerini artırır, beyinde endorfin adlı hormonların salgılanmasını sağlar. Bunun da, vücut üzerinde sakinleştirici etkisi vardır ve insanların kendilerini daha iyi hissetmelerini sağlar.


Diyet_kola_719021961

9.Diyet içeceklerden kaçının

Kısa vadede diyet içeceklerin bir zararı olmasa da, uzun süreli diyetlerde bu içecekler kilo alımına neden olur. Çünkü bu içeceklerin içinde bulunan tatlandırıcı maddeler, beyine daha fazla kalori tüketmesi gerektiği sinyalini verir ve bu da daha fazla yemenize neden olur.


sleep_2738736b

10.Düzenli uyuyun

Uykusuzluk  metabolizmayı doğrudan etkiler. İyi bir uyku iyi dinlenmiş, kendini yenileyip tamir etmiş, daha güçlü üretici bir beyin ve vücut demektir. İyi ve yeterli uyuyanlar daha uyanık ve daha zindedir. Performansları daha yüksektir. Yapılan araştırmalara göre günde 6 saatten az uyuyan insanların obez olma riski %27 daha fazladır.

 

1 Comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir